Park kieszonkowy to niewielka przestrzeń dająca możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Zlokalizowane są blisko miejsc zamieszkania w mocno zurbanizowanych miejscach, w których brakuje terenów zieleni. Dobrym przykładem zastosowania tego typu rozwiązania jest Kraków.

Nawet w częściach miast, gdzie zlokalizowana jest intensywna zabudowa, gdzie nie ma szans na tworzenie większych parków, można znaleźć skwer, zieleniec czy inny skrawek niezabudowanego terenu, który można przekształcić w oazę zieleni. Jeden z pierwszych parków kieszonkowych ? Paley Park ? powstał w latach 60. ubiegłego wieku na Manhattanie w Nowym Jorku. Parki kieszonkowe zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Charakteryzują się niewielką powierzchnią, która standardowo nie przekracza 50 arów.

Projekt budzący entuzjazm

Krakowskie parki kieszonkowe zostały nazwane Ogrodami Krakowian. Zlokalizowane są na terenie całego miasta, nie tylko w centrum. Tereny te przypominają ogrody, z tą różnicą, że dostęp do nich mają wszyscy mieszkańcy ? stąd nazwa. Zazwyczaj na ich terenie posadzone są wszystkie formy roślin: drzewa, krzewy, byliny i rośliny cebulowe. Dzięki temu już od wiosny wypełnione są kwiatami. Mają też pełne ?ogrodowe? wyposażenie. Dużą popularnością cieszą się huśtawko-ławki, lecz na terenie Ogrodów Krakowian nie zabraknie zwykłych ławek, a czasami leżaków czy nawet hamaków. Istotnym wyposaże...