Wbrew Waszym pierwszym skojarzeniom, przedmiotem rozważań nie będzie nadmiar frakcji palnej odpadów komunalnych. Rzecz będzie o regulacjach prawnych.

Sama ustawa o odpadach to 253 artykuły, zawierające bodaj 25 upoważnień do wydania rozporządzeń, oznaczające kolejne setki mniej lub bardziej precyzyjnych artykułów. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to ?zaledwie? 14 artykułów, ale podrzędnie złożonych, piętrowych, zawiłych i zawierających dalsze upoważnienia do jeszcze bardziej szczegółowych uregulowań. Nie mając dostępu do profesjonalnego portalu prawniczego (ani sztabu pomocników), zaczynam, na przekór czynionym wysiłkom, gubić się w tym gąszczu, pomimo posiadanego doświadczenia w pisaniu, czytaniu, analizowaniu i rozumieniu tego typu dokumentów.

Tymczasem pojawiają się nowe regulacje, np. rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wysokości stawek zabezpieczenia roszczeń. W przygotowaniu są liczne nowe projekty rozporządzeń. Samo przytoczenie ich tytułów wyczerpałoby zapewne limit znaków, w jakim muszę się zmieścić.

Nadchodzą też regulacje dotyczące takich kwestii jak szczegółowe wymagania dla magazynowania odpadów, wizyjny system kontroli miejsc magazynowania odpadów, przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko, zaświadczenia potwierdzające recykling oraz zaświadczenia potwierdzające inne niż recykling procesy odzysku czy różne wzory dokumentów lub zaświadczeń. Czekamy na regulacje o rozsz...