Jadąc po obrzeżach miast często zauważamy, że tereny, które wcześniej rolniczo użytkowane zostają przekształcone i zabudowane przez centra handlowe i inne obiekty. Tymczasem tereny po opuszczonych zakładach przemysłowych albo dotknięte skutkami ich działalności straszą „resztkami” i rozpadającymi się budynkami.
Zagospodarowywanie terenów zielonych zamiast rewitalizacji terenów poprzemysłowych postępuje. Nie jest to bynajmniej tylko nasz polski problem. Unia Europejska nadal uznaje rewitalizację terenów poprzemysłowych za problem nierozwiązany i ważny priorytet na najbliższe lata. Stąd problematyka ta znajduje miejsce w priorytetach badawczych Unii Europejskiej.
Obowiązek naprawy szkód
W przypadku terenów pogórniczych obowiązek naprawy szkód spowodowanych działalnością górniczą wynika zustawy z 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze3, z zapisów dotyczących m.in. warunków udzielania koncesji, likwidacji zakładów górniczych, obowiązku wnoszenia płat, jak również uprawnień właściciela terenu do rekompensaty poniesionych szkód.
Przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na działalność wymienioną w ustawie, obowiązany jest utworzyć fundusz likwidacji zakładu górniczego, chyba że obowiązek taki wynika z odrębnych przepisów (art. 26 c 1)1...