VI Forum Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego, które towarzyszyło Targom Budma 2015, zgromadziło ponad 500 osób. Organizatorami Forum byli Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (PIBPiEO) oraz stowarzyszenie Wielkopolski Dom Pasywny (WDP). Słuchając przez dwa dni polskich i zagranicznych prelegentów, z wielkim przekonaniem mówiących, że olbrzymie marnotrawstwo energii ? 40% całkowitego zużycia przypada na sektor budowlany (szansą, by je zmniejszyć o 90% jest wprowadzenie do budownictwa standardów budynku pasywnego), można było odnieść wrażenie, że jesteśmy świadkami rewolucji dokonującej się w budownictwie. Wiele uregulowań i aktów prawnych przyjmowanych obecnie przez instytucje europejskie wyznacza wyraźny, nowy kierunek zmian w dotychczasowej polityce energetycznej. Postulowany jest zrównoważony rozwój, wzrost udziału energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii, zmniejszenie emisji CO2 i zwiększenie efektywności energetycznej.

Witając uczestników, Bartosz Królczyk, prezes WDP, powiedział: ? Temat dzisiejszego Forum wydaje się nowy w Polsce, ale jest bardzo rozwojowy. Mamy nadzieję, że standard pasywny będzie wkrótce obowiązującym w Polsce, podobnie jak w wielu krajach i regionach Europy.

Jadwiga Rotnicka, nawiązując do spraw bezpieczeństwa energetycznego i notowanych w Polsce problemów z zapyleniem powietrza, powiedziała m.in., że: ? Budownictwo pasywne i energooszczędność to są te hasła, które powinny przyświecać nam w dziedzinie ochrony środowiska.

Forum pierwszego dnia trwało aż do godziny 20.00, dzięki czemu wysłuchano wielu merytorycznych wystąpień. Günter Schlagowski, założyciel PIBPiEO, przypomniał, czym jest budownictwo pasywne. ? Budynek pasywny to budynek najnowszej generacji o najwyższej jakości. Jest owocem prac prowadzonych nad udoskonaleniem energooszczędnego budynku z 1991 r., zużywającego 70 kWh/m2/rok, co zaowocowało skonstruowaniem budynku zużywającego 15 kWh/m2/rok.

Odnosząc się do sytuacji w Polsce, stwierdził, że nasz kraj jest bardzo bogaty, gdyż stać go na marnotrawienie sporych środków niepotrzebnie wydawanych na energię, podczas gdy materiały pozwalające na rozwijanie budownictwa pasywnego oraz energooszczędnego są szeroko dostępne, a brakuje tylko norm prawnych, które wymusiłyby stosowanie standardów energooszczędnych od zaraz. Koncepcję budownictwa pasywnego przedstawił architekt Michael Trykowski. Kolejni prelegenci (w pierwszym dniu niemal wszyscy z profesorskimi tytułami) prezentowali przykłady budynków jednorodzinnych, hal sportowych i szkół w standardzie budynku pasywnego w Austrii, Czechach i Niemczech. Budynki te charakteryzują się również nowoczesnym wyglądem. Mówiono, jak ważną rolę odgrywa izolacja z zastosowaniem szkła piankowego pod płytą fundamentową. W przypadku okien i drzwi istotne są ich lokalizacja oraz wykonanie w technologii pasywnej, zwiększające komfort cieplny, co sprzyja energooszczędności. Günter Lang z Austrii pokazał przykład budynku, w którym koszt ogrzewania wynosi 0,26 euro na m2 rocznie, podczas gdy średni koszt ogrzewania zwykłego domu to ok. 20 euro na m2/rok.

Architekci w roli głównej

Drugi dzień Forum cieszył równie dużym zainteresowaniem. Bartosz Królczyk, rozpoczął Forum omówieniem ekonomicznych aspektów budownictwa pasywnego, zero- i dodatnio energetycznego w odniesieniu do realizowanych przez władze lokalne polityk niskoemisyjnych i rewitalizacyjnych. Günter Schlagowski, skupił się na rozwoju i opłacalności budownictwa pasywnego w Polsce. Wiele uwagi poświęcił też sprawom termomodernizacji budynków. Według G. Schlagowskiego, pomiędzy nowym a starym modernizowanym budynkiem pasywnym nie powinno być żadnej różnicy.

Bardzo interesujące realizacje projektów w gm. Słomniki omówił Tomasz Pyszczek z biura projektowo-wdrożeniowego Architektura Pasywna. W gminie tej wszystkie oddawane do użytku obiekty buduje się w standardzie budynku pasywnego. Natomiast młodzi architekci przedstawili przykłady pasywnych budynków, hal sportowych i szkół w Małopolsce, na Śląsku i w Wielkopolsce.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja Danuty Rostockiej dot. wsparcia finansowego, jakiego udziela Bank Ochrony Środowiska w postaci dopłat do budowy energooszczędnych domów, zakupu mieszkań, oraz tego, jakie dofinansowanie będzie można uzyskać z programu Prosument. O innych możliwościach pozyskania wsparcia tego typu inwestycji, także w kontekście oferty wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, opowiedział Krzysztof Mączkowski z WFOŚiGW w Poznaniu.

Wiele pożytecznych informacji nt. realizacji pasywnych budynków można było też usłyszeć podczas wystąpienia Marcina Stelmacha z Architektury Pasywnej. Podkreślał on, jak ważna dla oszczędności energetycznej jest szczelność powietrzna budynków.

Zainteresowanie, jakie wywołało Forum, może napawać optymizmem. Wskazuje ono bowiem, że idea budynków energooszczędnych oraz pasywnych zyskuje uznanie.

Urszula Wojciechowska