Radosław Gawlik

Jedną z najlepszych miar demokracji jest sposób traktowania obywateli - podatników w urzędach. Obecnie pozostawia ono wiele do życzenia. Przychodząc do urzędu wciąż stykamy się z opryskliwością i brakiem czasu, niekiedy ze świadomym wprowadzaniem w błąd, odmowami udzielenia informacji i udostępnienia dokumentów. Słowem czujemy, że przeszkadzamy urzędnikom w ich (często pozornie) bardzo absorbujących zajęciach.


Nowa konstytucja i ustawy z niej wynikające powinna stopniowo zmieniać ten stan rzeczy. 9 listopada 2000 r. Sejm RP przyjął kolejną ważną Ustawę dostępie do informacji o środowisku i jego ochronie oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Warto wiedzieć jakie daje nam nowe prawa.

Dostęp do informacji

Potwierdza konstytucyjną zasadę, iż każdy ma prawo do informacji o środowisku i jego ochronie. Organy administracji publicznej są zobowiązane udostępniać informacje w różnych formach: pisemnej, wizualnej, fonicznej i baz danych. Na mocy nowej ustawy podlegają udostępnieniu decyzje administracyjne dotyczące:
· regulacji rzek i melioracji;
· zrzutu ścieków i poboru wód;
· składowania odpadów;
· emisji (zanieczyszczeń) do powietrza;
· hałasu;
· płatności, w tym opłat i kar za korzystanie ze środowiska;
· wskazań lokalizacyjnych i pozwoleń na budowę;
· polityki, strategi, planów lub programów.
Ok...