Obecnie istnieje ogromny problem dotyczący recyklingu materiałów polimerowych, a w szczególności zwulkanizowanych odpadów gumowych – opon samochodowych. Na świecie przybywa każdego roku 1,2 bln zużytych opon, co generuje powstanie odpadów gumowych w ilości ok. 10 mln t, z czego w UE – 2,6 mln t, a w Polsce ok. 136 tys. t.

Tego typu odpady są głównie gromadzone na składowiskach odpadów, gdzie często występują bardzo niebezpieczne i trudne do ugaszenia pożary. W przemyśle znane są i stosowane różne metody recyklingu zużytej gumy, a zwłaszcza zużytych opon samochodowych.
Jedną z nich jest powtórne, bezpośrednie zastosowanie zużytych wyrobów gumowych, np. opon po ich bieżnikowaniu. W dalszej kolejności wykorzystuje się metody mechaniczne, w których odpady gumowe są mielone w temperaturze otoczenia. W tym procesie stosuje się młyny walcowe, tarczowe i nożowe, a uzyskane ziarna gumy mają średnicę 0,5-5 mm. W trzecim rozwiązaniu – metodzie kriomechanicznej – odpady gumowe są zamrażanie poniżej temperatury zeszklenia gumy, tj. -80oC. Proces jest prowadzony przy pomocy ciekłego azotu, a zamrożone odpady są rozdrabnia się w młynach młotkowych i kołkowych, przez co otrzymuje się ziarno rozdrobnieniu średnicy do 4 mm.
Z kolei w metodzie mikrobiologicznej, dzięki wykorzystaniu mikroorganizmów, które rozwijają się w rozdrobnionej gumie, wielkość ziarna ulega wielokrotnemu zmniejszeniu.
W ostatnim rozwiązaniu odpady z gumy spala się ...