Z profesorem Janem Kicińskim, zastępcą dyrektora Instytutu Maszyn Przepływowych (IMP) w Gdańsku, rozmawia Urszula Wojciechowska.
Zakres prac badawczych prowadzonych przez IMP jest bardzo szeroki. Instytut wspiera badania naukowe dla gospodarki oparte na wiedzy poprzez m.in. realizację wielu projektów. Proszę wymienić projekty, w których badania naukowe wpisują się w rozwój energetyki odnawialnej.
Instytut prowadzi wiele takich projektów (patrz linki w:
www.imp.gda.pl). Największy z nich to projekt strategiczny finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBIR) pt. „Zaawansowane technologie pozyskiwania energii”.
Instytut koordynuje zadanie czwartego projektu pt. „Opracowanie zintegrowanych technologii wytwarzania paliw i energii z biomasy, odpadów rolniczych i innych” (www.strateg-z4.imp.gda.pl). Jest to niewątpliwie zadanie związane z energią odnawialną. Cechę charakterystyczną tego zadania stanowi duży udział przemysłu, głównie Grupy Kapitałowej ENERGA, która jest partnerem strategicznym przedsięwzięcia. Jej wkład w badania wynosi ponad 50% środków przyznanych w ramach konkursu przez NCBIR. To rzadki w Polsce przypadek. W sumie budżet tego projektu wynosi ponad 110 mln zł. Według moich informacji, jest to największy projekt badawczy w kraju. Jego wynikiem mają być innowacyjne instalacje demonstracy...