Rok 2014 w ciepłownictwie systemowym

 

Początek roku to idealny moment na podsumowanie minionego okresu. Co istotnego dla branży wydarzyło się w 2014 r., co było pozytywnego, a co należałoby zaliczyć do minusów?

 

Jednym z najistotniejszych wydarzeń ubiegłego roku było wprowadzenie w kwietniu ustawy przedłużającej system wsparcia dla kogeneracji. Przypomnijmy, iż system nie funkcjonował od początku 2013 r., co skutkowało wyłączeniami niektórych źródeł. Ustawa niewątpliwie poprawia bieżącą sytuację źródeł kogeneracyjnych, zwłaszcza tych opartych na gazie. Obawy rodzą jednak zbyt krótka perspektywa wsparcia (gdyż system został przedłużony jedynie do końca 2018 r.), a także brak notyfikacji systemu przez Komisję Europejską (KE). Aktualnie KE analizuje zgodność systemu z nowymi zasadami pomocy publicznej, traktując sam system jako nowy twór, a nie kontynuację już istniejącego. Ewentualny brak notyfikacji może mieć poważne konsekwencje. Minusem systemu jest także ustalenie opłat zastępczych na zbyt niskim poziomie, zwłaszcza dla żółtych certyfikatów, co powoduje brak rentowności źródeł kogeneracyjnych, które są oparte na gazie.

 

Mniejsze wsparcie

 

W lipcu 2014 r. weszły w życie nowe zasady pomocy publicznej, których skutkiem jest wyłączenie ciepłownictwa systemowego i elektroenergetyki z możliwości pozyskiwania wsparcia unij...