Rok rzeszowskiej spalarni
Pierwszy rok eksploatacji Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie minie 26 października 2019 r. To dobry moment na podzielenie się pierwszymi spostrzeżeniami i doświadczeniami z jej funkcjonowania.
Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii, zlokalizowana w rzeszowskiej elektrociepłowni należącej do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy Kapitałowej PGE, przez dziewięć miesięcy swojego funkcjonowania przerobiła około 90 tys. ton odpadów komunalnych, produkując z nich 40 tys. MWh energii elektrycznej i ponad 120 tys. GJ ciepła. W pełni zaspokaja więc zapotrzebowanie mieszkańców Rzeszowa na ciepłą wodę użytkową.
Sposób na odpady
Obecnie ITPOE posiada status RIPOK-u i zagospodarowuje niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne z centralnego regionu województwa podkarpackiego. Wykorzystuje energię pierwotną zawartą w odpadach komunalnych do produkcji energii elektrycznej i ciepła w procesie kogeneracji. Efektywność odzysku osiąga poziom ponad 70%. Dodatkowo poprzez przetwarzanie w ITPOE nie tylko niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, ale również odpadów będących pozostałością po ich mechanicznej obróbce w instalacjach MBP i sortowniach (czyli przetwarzanie tzw. frakcji palnej, nienadającej się już do recyklingu) doskonale uzupełnia lokalny system gospodarowania odpadami.
Instalacja w znaczący sposób przyczynia się do zmniejszenia masy i ilości odpadów trafiających na składowiska. Jest to wymierny efekt ekologiczny, który został doceniony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez przyznanie preferencyjnego finansowania na budowę ITPOE w wysokości 75% kosztów kwalifikowanych, z 30-procentowym ich umorzeniem.
Dotąd produkcja ciepła opierała się głównie na gazie ziemnym systemowym, uzupełnianym gazem z lokalnych złóż oraz węglem kamiennym. Włączenie w cykl wytwórczy nowego źródła wykorzystującego odpady komunalne umożliwiło znaczne ograniczenie produkcji ciepła w oparciu o węgiel kamienny. Jest on obecnie wykorzystywany tylko zimą w okresach najwyższego zapotrzebowania na ciepło, kiedy jest konieczne uruchomienie kotłów węglowych. Ciepło systemowe (także produkowane przez ITPOE) jest bardzo ważnym elementem walki ze smogiem. ITPOE poprzez odzysk energii zgromadzonej w odpadach jest w stanie zaspokoić 100% zapotrzebowania mieszkańców Rzeszowa na ciepłą wodę użytkową.
ITPOE zajmuje teren około 3,5 ha, stanowiący integralną część terenu Elektrociepłowni Rzeszów. W sąsiedztwie znajdują się obiekty miejskiej oczyszczalni ścieków, należącej do rzeszowskiego MPWiK, oraz baza przeładunkowa odpadów komunalnych wraz z PSZOK-iem.
Obecnie nominalna moc elektryczna brutto instalacji (jedna linia technologiczna) przy kaloryczności odpadów na poziomie 8,5 MJ/kg wynosi 8 MWe przy pracy w kondensacji (produkcja wyłącznie energii elektrycznej) oraz 4,6 MWe przy pracy w kogeneracji. Moc cieplna z instalacji przy pracy w kogeneracji w warunkach nominalnych 16,5 MWt. Moc układu odzyskującego ciepło z kondensacji pary wodnej w spalinach to dodatkowe 4 MWt. Nakłady inwestycyjne poniesione na realizację projektu to prawie 300 mln zł.
Działania edukacyjne
Na terenie ITPOE przygotowano specjalną ścieżkę ekologiczną. Zwiedzający mogą zapoznać się z działalnością obiektu oraz poznać specyfikę procesów zachodzących na każdym etapie przetwarzania odpadów. Prowadzone są również zajęcia dla zorganizowanych grup dzieci, młodzieży i studentów, dotyczące prawidłowego gospodarowania odpadami. Wszystko po to, aby przybliżać i upowszechniać wiedzę na temat gospodarki obiegu zamkniętego.
PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie jest producentem ciepła i energii elektrycznej, zaspokajającym przeszło połowę potrzeb grzewczych Rzeszowa. Korzystają z nich nie tylko mieszkańcy rzeszowskich osiedli, ale również obiekty użyteczności publicznej. PGE Energia Ciepła posiada około 80% udziałów w rzeszowskim rynku ciepła sieciowego, a roczna produkcja energii elektrycznej to około 570 GWh.
Mirosława Chmielińska
PGE Energia Ciepła