Z badań monitoringowych wynika, że Polska odprowadza do Bałtyku około 200 tysięcy ton azotu ogólnego i około 13 tysięcy ton fosforu rocznie. Zgodnie z postanowieniami Komisji Helsińskiej Polska zobowiązała się do redukcji zanieczyszczenia ze źródeł rozproszonych z rolnictwa i osiedli wiejskich o 80% do 2020 roku. W związku z tym trwają prace w polskim oddziale Komisji Helsińskiej w sprawie rewizji listy miejsc największego zagrożenia dla środowiska.

Konwencja Helsińska to dokument podpisany przez Polskę i inne kraje bałtyckie o ochronie środowiska morskiego w obszarze Morza Bałtyckiego. Kraje, które ją podpisały, zobowiązują się do zaakceptowania i respektowania przepisów mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wody i samoodnowę środowiska morskiego [Fot.: Zgodnie z ustawą o nawozach i nawożeniu, do 2008 r. wszystkie gospodarstwa hodowlane będą musiały posiadać zbiorniki i płyty. Na zdjęciu zbiornik wybudowany w gospodarstwie pana Jacka Szarszewskiego - Głogów].

Połowa azotu i fosforu trafiających do Bałtyku pochodzi z rolnictwa

Miejsca największego zagrożenia dla środowiska obejmują zarówno dany obszar, jak i dziedzinę działalności. Weryfikacja tych miejsc polega na zidentyfikowaniu rzeczywistych miejsc zagrożeń, określeniu podzlewni i sprecyzowaniu ich wpływu na środowisko. Około 50% az...