Nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa wody do picia będą nakładały na przedsiębiorstwa wodociągowe dodatkowe obowiązki. Czy nadszedł czas, by koszty takich przedsięwzięć wzięli na siebie także producenci z branż mających wpływ na zanieczyszczenia? O tym dyskutowano podczas pierwszego dnia 22. Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska Envicon Environment w Warszawie.

Rozszerzona odpowiedzialność producenta to strategia ochrony środowiska, w ramach której odpowiedzialność producenta za produkt zostaje przedłużona do końca cyklu życia produktu. Wynika z unijnej zasady ?zanieczyszczający płaci?, w myśl której pełne koszty działań mających na celu likwidację zanieczyszczenia powinien ponieść sprawca szkody w środowisku lub sprawca zagrożenia powstania szkody. Mechanizm ten funkcjonuje już w kilku obszarach, chociaż daleko mu do doskonałości (szczególnie w polskich wdrożeniach, np. w sektorze odpadowym). Są to np.: opakowania, baterie, sprzęt elektroniczny, pojazdy, odpady stałe. 
Są podstawy prawne
Tym bardziej, że podstawy prawne istnieją. Są zawarte w Traktacie o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, a także Ramowej Dyrektywie Wodnej. Oba te dokumenty wskazują na zasadę ?zanieczyszczający płaci?, podkreślając też konieczność podejmowania działań zapobiegających zanieczyszczeniom czy naprawianie szkód u źródła. Wobec nowych wyzwań, przed jakimi stoi branża, tj. starzejącej się infrastruktury, konieczności adapto...