Budowa przydomowych przepompowni ścieków w niektórych przypadkach wiąże się z kosztem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, co oczywiste, częstokroć nie chcą samodzielnie finansować takich inwestycji jako służących wyłącznie potrzebom indywidualnych odbiorców usług. W związku z tym powstaje pytanie, czy obowiązujące przepisy ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (u.z.z.w.) stanowią podstawę do nałożenia na odbiorców usług obowiązku poniesienia kosztów budowy przepompowni?

Odpowiedź na tak postawione pytanie wymaga dokonania kwalifikacji prawnej przydomowej przepompowni ścieków na gruncie u.z.z.w., w szczególności ustalenia, czy taka przepompownia jest urządzeniem kanalizacyjnym, czy też elementem przyłącza kanalizacyjnego.
Urządzenia kanalizacyjne, zgodnie z art. 2 pkt 14 u.z.z.w., to sieci kanalizacyjne, wyloty urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz urządzenia podczyszczające i oczyszczające ścieki oraz przepompownie ścieków. Literalne brzmienie powołanej definicji, jak się wydaje, nie pozostawia wątpliwości i nakazuje uznać przydomową przepompownię za urządzenie kanalizacyjne. Przyjmując taką kwalifikację, słuszne byłoby twierdzenie, że to przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest odpowiedzialne za sfinansowanie budowy przepompowni. Wszakże w myśl art. 15 ust. 1 u.z.z.w. to przedsiębiorstwo ...