W efekcie pracy oczyszczalni ścieków wykorzystujących technologię osadu czynnego powstają między innymi odpady w postaci osadów ściekowych. W Oczyszczalni Ścieków w Wolinie, spośród różnych metod przetwarzania osadów ściekowych w sposób zgodny z przepisami prawa, wybrano metodę roślinnego przetwarzania na opał z wykorzystaniem wierzby energetycznej.

Metoda ta nie wymaga skomplikowanych, kosztownych instalacji w sensie inwestycyjnym i eksploatacyjnym, a może jednocześnie rozwiązać kilka problemów. Nie trzeba przekonywać potencjalnych odbiorców osadów, czy też zabiegać o sprzedaż produktów uzyskanych na ich bazie.

Plantacje wierzby na podkładzie z osadów

Dla małych oczyszczalni założenie plantacji wierzby energetycznej jest rozwiązaniem problemu zagospodarowania osadów na okres kilku do kilkunastu lat, a w przypadku założenia plantacji na terenie przylegającym do ogrodzenia oczyszczalni jest również metodą wykonania zalecenia stworzenia roślinnej strefy ochronnej zmniejszającej szkodliwe oddziaływanie tych obiektów [Fot.: Zrębkowanie wierzby energetycznej].

Jak założyć plantację

Odwodnione osady o konsystencji ziemistej należy rozłożyć na gruncie...