Rośliny do zadań specjalnych
Rośliny to biologiczni sprzymierzeńcy człowieka w walce o czyste powietrze. Ich obecność w mieście warto wykorzystać nie tylko do poprawy estetyki otoczenia, ale też w walce o nasze zdrowie.
Zapewnienie czystego powietrza mieszkańcom obszarów zurbanizowanych jest jednym z największych współczesnych wyzwań i problemów. Z powodu łatwego przemieszczania się zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery oraz trudności z ich usunięciem powietrze jest najtrudniejszym do ochrony i oczyszczenia komponentem środowiska.
Śmiertelne pyły
Powietrze, którym oddychamy zawiera w swoim składzie azot (N), tlen (O2), dwutlenek węgla (CO2) i niewielkie ilości innych gazów. Za zanieczyszczenie powietrza uważa się zarówno substancje naturalne w nim występujące, jeśli pojawią się w nadmiarze, jak i substancje obce, normalnie nie będące jego składnikiem. W krajach uprzemysłowionych do powietrza emitowanych jest szereg groźnych zanieczyszczeń, takich jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), pyły zawieszone (PM), tlenki azotu (NOX), dwutlenek węgla (CO2), tlenek węgla (CO), ozon (O3), a także metale ciężkie, które przez pewien czas są również unoszone w powietrzu.
W ostatnich latach na czoło listy zanieczyszczeń powietrza wysunęły się stałe części aerozolu, które no...