Drzewa i krzewy pozostają pod ochroną prawnokarną – tak jak każde inne mienie. Chronione są one przed zaborem, zniszczeniem lub uszkodzeniem na podstawie przepisów zawartych w kodeksie karnym i kodeksie wykroczeń.

Po zbadaniu problematyki ochrony prawnej zieleni, drzew i krzewów w prawie administracyjnym i prawie cywilnym, przyszła kolej na trzecią wielką gałąź polskiego systemu prawa, jaką jest prawo karne. Samo pojęcie „prawo karne” można rozumieć co najmniej dwojako. Węziej – prawo karne sensu stricto – jako tę dziedzinę prawa, której przedmiotem jest zwalczanie czynów społecznie szkodliwych, zabronionych pod groźbą kary jako przestępstwa (kodeks karny (k.k.) uchwalony w 1997 r., ustawy składające się na tzw. pozakodeksowe prawo karne). Szerzej – prawo karne sensu largo - jako tę dziedzinę prawa, której przedmiotem jest zwalczanie czynów społecznie szkodliwych, zabronionych pod groźbą kary nie tylko jako przestępstwa, lecz także jako wykroczenia (kodeks wykroczeń (k.w.), uchwalony w 1971 r. i nadal po wielu zmianach obowiązujący, ustawy składające się na tzw. pozakodeksowe prawo wykroczeń).
Kradzież, zniszczenie i uszkodzenie
Od strony cywilistycznej drzewa i krzewy są częściami składowymi gruntu, na którym rosną (art. 48 k.c.), w kategoriach prawa karnego są mi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?