Zanieczyszczenie powietrza jest ogromnym problemem. W dużych miastach smog pojawia się w ciągu całego roku, w mniejszych głównie w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Problem ten nie zrodził się jednak wczoraj, ale jest efektem wieloletnich zaniedbań w sektorach energetyki, infrastruktury, budownictwa i terenów zieleni.

Smog zimą występuje dużo częściej niż latem, co jest skutkiem nie tylko ogrzewania mieszkań, ale również niekorzystnych czynników pogodowych (duża liczba dni bezwietrznych) oraz niskiej aktywności roślin w zakresie oczyszczania powietrza. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie zwraca uwagę również na negatywne oddziaływanie transportu. Wykazały to pomiary na ul. Dietla, gdzie odnotowano, że w momencie rozpoczęcia większych remontów i skierowania ruchu aut bardziej do centrum, poziom stężeń był wyższy na tej ulicy niż w Alejach Trzech Wieszczów. Należy się więc zastanowić, co zrobić z zanieczyszczeniami komunikacyjnymi.

Zieleń w walce ze smogiem

Drzewa i krzewy usuwają nadmiar szkodliwych gazów z powietrza głównie przez ich absorbcję aparatami szparkowymi. W procesie fotosyntezy przez szparki pobierany jest przede wszystkim dwutlenek węgla, ale do liści przedostają się również inne gazy, takie jak SO2, CO, NO2 i O3, które w przestrzeniach międzykomórkowych liścia łączą się z wodą, tworząc kwasy oraz rozmaite związki che...