Dysproporcja pomiędzy dynamiką popytu i podaży energii powoduje wzrost cen nośników energii na rynkach światowych. Zjawisko to będzie się nasilać w związku z koniecznością korzystania z zasobów coraz trudniej dostępnych.

Określenie udziału źródeł odnawialnych w pozyskiwaniu i zużyciu energii w Polsce jest niezmiernie ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, jako podstawa działań politycznych podejmowanych dla uruchomienia nowych inwestycji i ich wspomagania ze środków państwa, a po drugie, jako miernik informujący o tym, w jakim stopniu Polska spełnia swe zobowiązania międzynarodowe w zakresie zwiększenia udziału OZE w bilansie energetycznym kraju¹.
Dane o pozyskaniu paliw odpadowych stałych roślinnych i zwierzęcych, energii wody i wiatru oraz biogazu i bezpośrednim ich zużyciu (z wyjątkiem energii wody i wiatru przetwarzanej na energię elektryczną) pochodzą z danych GUS2,3,4.
W publikacjach GUS „Gospodarka paliwowo-energetyczna” drewno występuje łącznie z torfem. Fakt, że torf jest kopalny i ma głównie zastosowanie nawozowe, a drewno jest źródłem energii odnawialnej, praktycznie uniemożliwia dostatecznie precyzyjne określenie udziału OZE w pozyskiwaniu i bezpośrednim zużyciu energii w Polsce na podstawie danych GUS. Dlatego dane o pozyskaniu i zużyciu drewna przyjęto według wyników wcześniejszej pracy5, w której poza danymi z roczników statystycznych GUS wykorzystano informacje Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa ...