W kodeksie cywilnym problematyka ochrony zieleni, drzew i krzewów zawiera się w roszczeniu o zaniechanie naruszania własności, jeżeli to naruszenie nie polega na pozbawieniu właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą. 

To roszczenie jest uregulowane w art. 222 §2 k.c., wg którego przeciwko osobie naruszającej własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Zazwyczaj sięga się tu także do regulacji zamieszczonej w art. 144 k.c. – właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Do uruchomienia roszczenia może dojść m.in. wtedy, gdy drzewa lub krzewy rosnące na granicy działki zacieniają grunt sąsiedni.


Na granicy działki
Przy rozważaniu kwestii ochrony drzew i krzewów dość często powtarza się pytanie, czy istnieją jakieś przepisy określające minimalną odległość sadzenia drzew od granic działki? Takich powszechnie obowiązujących przepisów nie ma, a to oznacza, że właściciel działki może sadzić...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?