Rozdrabnianie
Rozdrabnianie jest jednym z głównych procesów jednostkowych w ramach przetwarzania odpadów. Wiąże się z technologiami recyklingu odpadów (np. recyklingiem tworzyw sztucznych) oraz z wytwarzaniem paliw z odpadów.
Rozdrabnianiem nazywa się rozdzielanie ciał stałych na części za pomocą siły zewnętrznej niszczącej ich wewnętrzną spoistość1.
Podstawowym celem operacji rozdrabniania stosowanej przy przetwarzaniu odpadów jest zwiększenie powierzchni właściwej odpadów, w celu przyspieszenia dalszych procesów, którym mają podlegać – zazwyczaj rozdrabnianie prowadzone jest w ramach obróbki wstępnej odpadów jako podstawowa operacja technologiczna. Ponadto służy uzyskaniu produktu o określonym rozmiarze cząstek (odpowiednim składzie granulometrycznym)2.
Rozdrabnianie polega na uzyskaniu materiału o drobniejszym uziarnieniu i większej powierzchni właściwej. Wzrost powierzchni właściwej powoduje, że rozdrobnione materiały szybciej podlegają dalszym procesom: fizycznym, chemicznym lub biologicznym.
Parametry
W praktyce przy doborze sposobu rozdrabniania należy uwzględnić odpowiednie uwarunkowania3. Istotna jest podatność materiałów na rozdrabnianie, która zależy od właściwości wytrzymałościowych rozdrabnianych materiałów (modułu sprężysto...