Rozmowy z AI o zasadach stanowienia taryf – ciąg dalszy
Rozpoczęła się dyskusja o propozycjach nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Nowelizacja dotyczy w zasadzie tego, kto i w ramach jakich procedur ma uczestniczyć w procesie weryfikacji wniosku taryfowego oraz kto ma zatwierdzać proponowane w nim ceny i stawki.
W naszych wcześniejszych publikacjach akcentowaliśmy, że najważniejsze jest określenie dobrych zasad stanowienia taryf i ustalenie, jaka powinna być taryfa. Potem należy ustalić, jak ją weryfikować, czyli sprawdzać, czy jest zgodna z tymi zasadami. Jeżeli zasady i metody ustalania będą dobre, to niezależnie od tego, czy będzie ją weryfikować wójt czy regulator, wynik weryfikacji powinien być taki sam.
Zainspirowani tymi problemami, poszukując rozwiązań i alternatywnych metod stanowienia prawa, pokusiliśmy się o rozmowę ze sztuczną inteligencją. Formułowaliśmy propozycje dotyczące zasad zarówno kalkulacji niezbędnych przychodów, jak i weryfikacji wniosków taryfowych. O wybranych aspektach rozmawialiśmy z ChatemGPT. Pierwszą część tych rozmów i rozważań opublikowaliśmy na łamach marcowego numeru miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”, do którego lektury serdecznie zachęcamy. Jednym z szeroko omawianych tam problemów jest wliczanie podatku od nieruchomości do kosztów taryf, co oznacza, że odbiorcy ponoszą jeg...