Budynek, w którym zostanie zastosowana pompa ciepła powinien być nowy, dobrze zaizolowany termicznie, z niskoparametrową instalacją grzewczą (ogrzewanie podłogowe lub ścienne).
Warunek ten przytoczy każdy, kto próbował choć pobieżnie zapoznać się z tematyką wspomnianych urządzeń grzewczych, a na koniec doda jeszcze, że to urządzenie dla ludzi z zasobnym portfelem. Czy rzeczywiście tak jest? Czy zastosowanie pompy ciepła wymaga przezwyciężenia szeregu problemów natury technicznej i finansowej? Nie!
Możliwe źródła ciepła
Oczywiście, wymienione wcześniej warunki techniczne wskazują idealną sytuację, pozwalającą w sposób optymalny zamontować i wykorzystać te energooszczędne urządzenia. W nowym budynku z reguły nie ma problemu z wykonaniem dolnego źródła dla pompy ciepła typu solanka/woda (kolektory lub sondy gruntowe), gdyż jest na to miejsce na terenie posesji. Ponadto źródło to wcale nie musi być duże, gdyż dobra izolacja termiczna obniża zapotrzebowanie na ciepło budynku, a tym samym wymaganą moc grzewczą generatora ciepła. Z kolei niskoparametrowa instalacja grzewcza pozwala na uzyskanie maksymalnej efektywności urządzenia (wysokie COP). W takim przypadku wręcz idealnym rozwiązaniem są gruntowe pompy ciepła (najbardziej popularna w Polsce grupa wśród omawianych urządzeń). Wykorzystują one naturalną temperaturę gruntu, który jest jednym z najb...