Rozsądne projektowanie
Zrównoważone budownictwo to przyszłość branży budowlanej na świecie. Nie tylko minimalizuje ono niekorzystny wpływ inwestycji na środowisko, zapewnia oszczędność energii, pozwala na obniżenie kosztów budowy i eksploatacji, ale także zwiększa komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.
Założenia te były podstawą decyzji o zawiązaniu koalicji „Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej”, którą w ubiegłym roku stworzyły przedsiębiorstwa biorące udział w poszczególnych etapach projektu budowlanego. Jej powstanie zainicjowały firmy Bluevine Consulting, Fautor Sustainable Marketing oraz RD bud.
W siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie 7 czerwca 2011 r. w ramach projektu odbyło się trzecie z cyklu seminarium pn. „Zrównoważone projektowanie-potrzeba integracji oraz nowoczesnych rozwiązań”. Celem spotkania było pokazanie, jak ważne są właściwe decyzje podejmowane już na etapie projektowania i jak znaczące oszczędności mogą one przynieść. Seminarium, mające formę warsztatów, przygotował i poprowadził zespół Buro Happold Polska, a wzięli w nim udział architekci, inwestorzy, deweloperzy i przedstawiciele firm budowlanych. Spotkanie miało pomóc wskazać potrzeby zintegrowanego projektowania, polegającego na ścisłej współpracy wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego już w fazie przygotowywania koncepcji budynku. Obecnie przeważa tradycyjny model, w którym projekt powstaje bez udziału specjalistów z branż obecnych na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej. – Dobry, rozsądny projekt budynku i decyzje podejmowane w całym procesie projektowym nic nie kosztują i są częścią zrównoważonego rozwoju. Należy jednak pamiętać, iż zachowania oraz zwyczaje użytkowników budynku, a także osób odpowiedzialnych za jego obsługę techniczną, mają duży wpływ na zużycie energii w obiekcie. Z tego powodu kluczowe jest to, aby projektanci, podejmując decyzje, zawsze pamiętali o tym, dla kogo przeznaczony jest budynek oraz jak będzie używany i przekazywali tę informację wszystkim członkom procesu projektowego – powiedział Ian Booth, dyrektor Buro Happold Polska. Uczestnicy przekonali się również, że zrównoważone obiekty nie muszą być drogie, a wiele zależy od decyzji podjętych jeszcze w fazie projektu. – Warsztaty uzmysłowiły nam, że zrównoważony rozwój nie musi wiązać się z dużymi kosztami – podkreślił Jean-Luc Darras, dyrektor techniczny w firmie RD bud. Podczas drugiej części seminarium odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięły firmy oferujące rozwiązania dla zrównoważonych inwestycji oraz architekci.
Aneta Kłodaś, Bluevine Consulting