Wyspecjalizowana instytucja Unii Europejskiej – Dyrekcja Generalna ds. Badań – wykazuje znaczącą aktywność w ocenie potencjału nowych technologii generacji i magazynowania rozproszonego. Kilka znaczących dokumentów Komisji Europejskiej rozpatruje te zagadnienia m.in. z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju i koordynacji badań w ramach Europejskiej Przestrzeni Badawczej1-4.

Jakościowa ocena technologii rozproszonych
W Raporcie³ obszerny rozdział poświęcono perspektywom „technologii wykorzystujących zasoby odnawialne i innych technologii konwersji dla rozproszonego zasilania w energię”. Wybranym technologiom przypisano komentarze wartościujące.
Energetyka wiatrowa w grupie technologii OZE odniosła największy sukces i w pewnych częściach Europy ma znaczący udział w wytwarzaniu energii elektrycznej (czasem nawet w pełni pokrywa obciążenie podstawowe w systemach lokalnych). Technologia wiatrowa odnotowuje szybki wzrost i w końcu 2002 r. skumulowana światowa moc zainstalowana przekroczyła 30 GW, z czego ponad 22 GW zlokalizowano w Europie. Oszacowane europejskie zasoby energetyczne określa się na 1000 TWh/rok. Moce jednostek osiągnęły 4,5 MW, przy czym komercyjne instalacje bazują obecnie na mocach z przedziału 1,5-2,5 MW. Prace badawcze skupiają się na rozszerzeniu warunków konkurencyjności w lokalizacjach lądowych i morskich. Rynek dostaw turbin oceniany jest obecnie na 3 mld dol. rocznie i ma silne...