Biogaz z fermentacji anaerobowej związków pochodzenia organicznego stanowi znaczny potencjał energetyczny do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Z uwagi na ograniczone zasoby paliw kopalnianych potencjał ten należy jak najlepiej wykorzystać.

Eksploatacja eklektrociepłowni w połączeniu z oczyszczalniami ścieków lub wysypiskami śmieci jest od wielu dziesięcioleci standardem. Obecnie wykorzystywanie biogazu z fermentacji biomasy rolniczej jest bardzo popularne w wielu krajach europejskich, a znaczenie tego surowca będzie wzrastało w przyszłości na całym świecie.

Dla eksploatacji oraz rozwoju technologicznego silników gazowych ogromne znaczenie mają (obok ciągłej poprawy sprawności, rentowności i wydajności) przede wszystkim dwa aspekty: redukcja emisji w spalinach silnika.
Coraz bardziej restrykcyjne przepisy prawne dotyczące ograniczenia emisji wymuszają na producentach silników gazowych ciągłe prace nad metodami pozwalającymi zmniejszenie szkodliwych emisji.
 
Jak wpływać na poziom emisji
Przy napędzaniu silnika odpowiednią mieszanką powietrza z paliwem można wpłynąć na poziom emisji NOx, CO2, oraz HC). Napęd przy większej ilości powietrza obniża temperaturę spalania, co pozwala zmniejszyć ilość powstającego NOx w komorze spalania.
Zachowanie górnej granicy NOx na poziomie 500 mg/Nm³ przy zastosowaniu wszystkich rodzaj...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?