Rury stalowe jako materiał do budowy sieci wodociągowych były stosowane od dawna. Jednak ze względu na swoje wady, a szczególnie stosunkowo szybkie uleganie korozji, materiał ten zaczął być wypierany przez rury z tworzyw sztucznych, z żeliwa sferoidalnego, a także przez rury ciśnieniowe z betonów sprężanych. Niemniej rury stalowe nadal odgrywają poważną rolę w zakresie budowy magistralnych sieci wodociągowych.

Po opracowaniu i wdrożeniu nowoczesnych technologii wykonywania antykorozyjnych powłok wewnętrznych i zewnętrznych rury stalowe znalazły zastosowanie w budowie nie tylko rurociągów wody pitnej i surowej, ale także wód kopalnianych, ścieków kanalizacyjnych i przemysłowych. Obecnie produkuje się kilka typów rur stalowych, przeznaczonych do budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

Rury spiralnie spawane
Ten rodzaj rur wykonuje się metodą automatycznego spawania łukiem krytym, w wyniku którego powstaje szew spiralny. Rury spawa się z uspokojonych, niestopowych i niskostopowych stali niskowęglowych, jakościowych i specjalnych, w zależności od wymaganych własności mechanicznych i technologicznych oraz przeznaczenia rur. Produkowane rury wykonuje się zgodnie z wymaganiami norm PN, DIN, EN, ISO, specyfikacji API Spec 5L lub wg innych uzgodnionych technicznych warunków do...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?