Główne obiekty komunalne, czyli oczyszczalnie ścieków, punkty zlewne ścieków, składowiska i wysypiska odpadów oraz kompostownie, oprócz swojej pozytywnej roli służącej ochronie środowiska naturalnego, mogą także negatywnie oddziaływać na otoczenie, w tym głównie na ludzi, zwierzęta i rośliny. Problematyka zdrowia człowieka odgrywa tu często decydującą rolę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa ochrony środowiska z 2006 r.1, mówiąc o oddziaływaniu na środowisko, należy przez to rozumieć również wpływ na zdrowie ludzi. Natomiast zanieczyszczenie to emisja, która może być szkodliwa dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska, może też powodować szkodę w dobrach materialnych, pogarszać walory estetyczne środowiska lub nawet kolidować z innymi, uzasadnionymi sposobami korzystania z niego.
Obiekty komunalne stanowią jedno ze źródeł zagrożeń dla człowieka, a ich wielkość zależy przede wszystkim od ilości i charakteru ścieków oraz odpadów, sposobu ich oczyszczania i eksploatacji, typu zagospodarowania osadów ściekowych, zastosowanych urządzeń, warunków meteorologicznych, klimatycznych i ukształtowania terenu. Oczyszczalnie ścieków i składowiska odpadów wpływają negatywnie na otaczające gleby, wody powierzchniowe i podziemne, atmosferę, a także pośrednio na odległe tereny rolnicze, miejskie i rek...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?