W poprzednim numerze dwumiesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” ukazał się pierwszy artykuł z cyklu „Materiały do budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych”, który dotyczył rur wodociągowych z polichlorku winylu (PVC) oraz polietylenu (PE).
W tym numerze prezentujemy charakterystykę rur ze stali nowej generacji oraz z żeliwa sferoidalnego i szarego. Kolejna cześć artykułu dotyczyć będzie rur wodociągowych betonowych, żelbetowych oraz azbestocementowych i ukaże się w następnej edycji dwumiesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” (red.).


Rury stalowe
Rury wykonuje się ze stali niestopowych i niskostopowych podstawowych, jakościowych i specjalnych w zależności od wymaganych własności mechanicznych i technologicznych oraz przeznaczenia rur. Zależnie od potrzeb, rury dostarcza się czarne, bez powłoki ochronnej, zewnętrznie izolowane wytłaczaną trójwarstwową powłoką polietylenową, a wewnętrznie pokrywane powłoką cementową.
Rury stalowe zgrzewane prądami o wysokiej częstotliwości wykonywane są w zakresie średnic zewnętrznych od 114,3 do 406,4 mm, i dostarczane z końcami o powierzchniach czołowych prostych lub ukosowanych, po próbie szczelności (rury przewodowe) i po automatycznym badaniu nieniszczącym metodą ultradźwiękową.
Rury stalowe spiralnie zgrzewane wykonywane są w zakresie średnic zewnętrznych od 355,6 do 1016 mm, długości od 4 do 14,2 m, i dostarczane z końcami o powierzchniach czołowych prostych lub uk...