Temat rozwoju biogazowni dla Polski jest istotny. Pozwalają one na produkcję energii, dzięki czemu istnieje możliwość uniezależnienia się i uzyskania bezpieczeństwa energetycznego, ale też dają możliwość poprawy stanu środowiska. Produkcja biogazu odbywa się w szczelnej instalacji, dlatego nie uwalnia do środowiska szkodliwych emisji gazowych, które są nieuniknione w przypadku spalania innych konwencjonalnych surowców energetycznych. Z kolei wykorzystanie produktów rolnych jako substratu do produkcji biogazu pozwala na rozwój obszarów wiejskich.

Warto też podkreślić, że produktami fermentacji metanowej są nie tylko biogaz wykorzystywany do produkcji energii cieplnej i/lub energii elektrycznej, ale też poferment, który wymaga właściwego zagospodarowania. Pulpa pofermentacyjna to bogate źródło odżywcze dla gleb i roślin, dlatego z powodzeniem może zastąpić nie tylko nawozy sztuczne, ale też nawozy naturalne (gnojowicę i obornik). Ponadto poferment wykazuje wyższą wartość odżywczą oraz niższą uciążliwość odorową w porównaniu z nieprzetworzonymi odchodami zwierzęcymi. Wobec czego, jak można zauważyć, istnieje szereg argumentów opowiadających się za koniecznością rozwoju rynku biogazowego w Polsce.

Istotą produkcji biometanu w komorach jest złożony, czteroetapowy proces fermentacji metanowej (hydroliza, kwasogeneza, octanogeneza i metanogeneza), która zachodzi w warunkach beztlenowych. Do zapewnienia jak najwyższej produkcji biogazu należy zapewnić odpowi...