Rynek gazowy znajduje się w trakcie kluczowych zmian, przy jednoczesnym braku precyzyjnych terminów uwolnienia handlu gazem w Polsce. W związku z tym przedsiębiorcy stoją przed trudnym, ale koniecznym zadaniem dostosowania strategii biznesowych i podjęcia istotnych decyzji.
Zagadnienia związane z sektorem gazowniczym były szeroko dyskutowanepodczas konferencji „Rynek gazu w Polsce” (2-3 lutego br.), zorganizowanej w Warszawie przez firmę MOVIDA Conferences. Rozmawiano m.in. na temat planu deregulacji rynku gazu w Polsce w kontekście implementacji III pakietu energetycznego, uwarunkowań prawnych rozwoju energetyki gazowej, a także cen gazu w Polsce i na świecie. Podczas dyskusji panelowej zastanawiano się m.in., czy uwolnienie rynku gazu w 2012 r. stanowi szansę, czy zagrożenie, jakich cen można się spodziewać, a także kiedy nastąpi uwolnienie cen gazu dla dużych odbiorców? Ponadto analizowano przewidywane wolumeny gazu oraz bariery w dostawach. Tematem drugiego panelu dyskusyjnego był rozwój konkurencji i dostęp do międzynarodowego rynku gazu oraz możliwości sprowadzania przez przedsiębiorstwa gazu na własne potrzeby. Zwrócono także uwagę na stopień skomplikowania umów na świadczenie usług przesyłowych.
Podczas drugiego dnia konferencji przedstawiono nową „Instrukcję ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej”, zmiany w taryfikacji dystrybucji i przesyłu, wynikające z nowego prawa unijnego, a także zmiany prawodawstwa w zakresie funkcjonowania rynku zapasów.
Konferencję poprzedził dzień specjalny (1 lutego br.), poświęcony kwestiom inwestycji w elektroenergetyce gazowej. Tego dnia dr inż. Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych zaprezentował strategiczne aspekty inwestycji, opartych na gazie ziemnym, natomiast Paweł Grzejszczak z kancelarii prawnej Domański Zakrzewski Palinka omówił uwarunkowania prawne inwestycji w elektroenergetyce gazowej. Sporo miejsca podczas dnia specjalnego poświęcono kwestiom finansowania inwestycji w elektroenergetyce oraz realizacji projektu inwestycyjnego.
Całość wydarzeń została objęta patronatem honorowym Agencji Rynku Energii, Państwowego Instytutu Geologicznego oraz Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Partnerem merytorycznym spotkania był Instytut Studiów Energetycznych, natomiast partnerem dyskusji panelowej, dotyczącej finansowania inwestycji w elektroenergetyce gazowej – BRE Bank.
Wystąpienia prelegentów i panelistów spotkały się z szerokim zainteresowaniem uczestników. Dyskusje w kuluarach potwierdziły, iż program konferencji, który został przygotowany w oparciu o aktualne tendencje na rynku gazowym, spełnił swoją funkcję, a tematyka podjęta podczas spotkania będzie kontynuowana w przyszłości.
Krystyna Moniuszko, Movida Conferences