Podczas trzech dni targów zaprezentowało się ponad 70 wystawców z kraju i zagranicy. Na stoiskach eksponowano m.in. bogatą ofertę nowoczesnych linii technologicznych i urządzeń do produkcji pelet i brykietów. Oferta systemów spalania tego rodzaju paliwa wciąż się poszerza, co dobrze rokuje dla producentów biomasowych paliw. Wystawcy prezentowali również kominki, palniki, akcesoria do kotłowni na biomasę, suszarnie do trocin oraz innych surowców pochodzenia roślinnego, rębaki, rozdrabniacze itp.
Każdego roku zmienia się skład grupy wystawców – kilkanaście firm nie opuściło żadnej edycji, ale kilka firm nie uczestniczy już w targach (zabrakło np. stałych bywalców z Włoch), a ich miejsce zajęli nowi wystawcy.
Tegoroczna aura sprzyjała wystawcom, którzy ulokowali swoje stoiska na zewnątrz hali. Gromadziło się tam dużo ludzi, a ciepło biło nie tylko z nieba, ale i z pieców, w których demonstrowano spalanie biomasy w różnych jej postaciach. Można było obserwować proces spalania i przekonać się, ile np. powstało popiołu.
Komisja konkursowa oceniła zgłoszone wyroby, a najlepsze zostały uhonorowane nagrodami i wyróżnieniami organizatora – CTPiK, BAPE, Polskiej Izby Biomasy, „Czystej Energii”, Bioenergy International i Agroenergetyki. Nagrodę główną targów komisja konkursowa przyznała firmie POL-MOT WARFAMA z Dobrego Miasta za linię technologiczną brykietowania słomy LTBS. Pierwsze miejsce zajęła firma Mechanika Nawrocki ze Żnina za granulator e.GRD2 750.150 200 kW, drugie miejsce – firma Wropol Engineering z Lutyni za brykieciarkę hydrauliczną BISON II speedy 500, a trzecie miejsce – Eko-Vimar Orlański z Otmuchowa za kocioł opalany peletami Orlingo 500. Przyznano też trzy wyróżnienia: dla firmy Protechnika z Łukowa za młyn młoteczkowy RMT, dla firmy Falenczyk KKF z Nowej Wsi Wielkiej za uniwersalny kocioł na biopaliwa z podajnikiem oraz dla P.P.H. Kostrzewa z Giżycka za palnik Platinum-Bio do pelet i owsa. Wyróżnienia przyznane podczas targów są gwarantem jakości i nowoczesności produktu oraz niewątpliwym atutem w rynkowej rywalizacji.
Zgodnie z tradycją targom towarzyszyły konferencje, a w roku bieżącym odbyło się również forum polsko-ukraińskie. Pierwszego dnia miała miejsce konferencja, zorganizowana przez CTPiK we współpracy z redakcją „Czystej Energii”, towarzysząca targom od samego początku. Uczestniczyło w niej ponad 150 osób. Pierwsze edycje konferencji miały dać odpowiedź czy wytwarzanie pelet opłaca się, a od czterech lat podczas konferencji organizatorzy skupiają się na możliwościach zwiększenia wytwarzania i wykorzystania tego rodzaju paliw w kraju. Okazuje się, że nasz potencjał produkcyjny pelet nie jest w pełni wykorzystany. O możliwościach oraz ilościowym aspekcie produkcji pelet i o nowych normach mówił podczas konferencji dr inż. Edmund Wach z BAPE. Innowacyjne linie produkcyjne mogą znaleźć nabywców korzystających z funduszy unijnych na ich zakup. O innowacjach, które można zastosować w liniach peletowania i brykietowania, mówił prof. dr hab. Roman Hejft z Politechniki Białostockiej. Coraz częściej po pelety i brykiety sięga energetyka zawodowa. O swoich doświadczeniach w spalaniu mieszanki węglowo-peletowej opowiadał Mirosław Radecki z OPEC w Grudziądzu. Nie zabrakło też referatu dotyczącego całego rynku biomasy oraz możliwości finansowego wsparcia projektów wykorzystujących OZE przez BOŚ Eko-Profit.
 
Urszula Wojciechowska