W ramach Zintegrowanych Programów Operacyjnych Rozwoju Regionalnego działają Panele Ekspertów, których zadaniem jest ocena przedsięwzięć inwestycyjnych (PI) dotyczących m.in. branży szeroko pojętej gospodarki wodno - ściekowej. Beneficjentami projektów inwestycyjnych są z reguły jednostki administracji państwowej – gminy.

Oceny PI dokonuje się w oparciu o następujące kryteria: wpływ na realizację zobowiązań akcesyjnych w obszarze ochrony środowiska, komplementarność z innymi projektami, trwałość PI i wykonywalność instytucjonalna, efektywność kosztowa, poprawność wskaźników, wykonalność technicznej oraz kompleksowość PI.
Przedsięwzięcia inwestycyjne w zakresie inżynierii i ochrony środowiska lapidarnie można zdefiniować jako długoterminowe, obarczone ryzykiem poniesienia nakładów finansowych w celu osiągnięcia korzyści w przyszłości. Z definicji tej jednoznacznie wynika, że podjęcie PI nierozłącznie związane jest z ryzykiem co do osiągnięcia założonego celu.

Ryzyko w cyklu życia PI
Różnorodne definicje ryzyka w dyscyplinie inżynierii i ochronie środowiska zostały przedstawione w pracach1, 2. W ujęciu ekonomicznym ryzyko to „skumulowany efekt prawdopodobieństwa niepewnych zdarzeń, które mogą korzystnie lub niekorzystnie wpływać na realizację projektu1. Tak więc ryzyko w PI jest związane z uzyskaniem korzyści innej od oczekiwanej, mniejszej lub większej, w czasookresie innym niż planowany...