Rzeczpospolita wodorowa
Ostatnie kilkanaście miesięcy dla przemysłu wodorowego okazało się kluczowych. Obok Nowego Zielonego Ładu kraje Unii Europejskiej – w tym również Polska – skoncentrowały się na wypracowaniu nowego podejścia do polityki klimatycznej. Ważną dla planowanych zmian technologią, mającą ogromny wpływ na redukcję emisji gazów cieplarnianych, okazała się technologia wodorowa.
Według dokumentu „Gas Decarbonisation Path-ways 2020-2050”, wydanego przez organizację Gas For Climate, możliwe jest zwiększenie skali wykorzystania biometanu i wodoru do 2,9 tys. TWh (wartość opałowa), co odpowiada 270 mld m3 gazu ziemnego. Stanowi to istotny potencjał dekarbonizacyjny dla krajów UE. Polska tym samym może okazać się głównym graczem na rynku produkcji wodoru z uwagi na duży potencjał w produkcji zarówno biogazu, jak i biometanu.
Realizacja nowej strategii gospodarczej ma przyspieszyć rozwój technologii przyjaznych naszej planecie. Kluczowe będzie stworzenie warunków do wytwarzania i dystrybucji przystępnej cenowo czystej energii. Dodatkowo New Green Deal ma przyczynić się do pełnej mobilizacji przemysłu na rzecz oszczędnej i bezpiecznej energetycznie produkcji, a także stworzenia silnych podstaw gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).
Energetyka i przemysł odpowiadają za przeszło 75% emisji gazó...