Rzepak jako źródło czystej energii
Dokument Komisji Europejskiej z 10 stycznia 2007 r. „Mapa Drogowa Energii Odnawialnej. Odnawialne energie XXI wieku: budowanie bardziej zrównoważonej przyszłości” zakłada, że podstawowym celem w tym zakresie jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
W Polsce celem strategicznym polityki państwa jest zwiększanie wykorzystania zasobów energii odnawialnej tak, aby jej udział w zużyciu energii pierwotnej osiągnął w 2010 r. 7,5%, a w 2020 r. 14%1, 2.
Wydaje się zatem, iż należy szukać wszelkich możliwych rozwiązań zapewniających możliwość zastosowania paliw ekologicznych, w tym również rzepaku.
Zasoby energetyczne rzepaku
Niezwykle ważnym zagadnieniem w analizie możliwości zastosowania paliwa ekologicznego jest wielkość, jego zasobów. Rzepak to podstawowa roślina oleista uprawiana w Europie Zachodniej i Środkowej. W Europie w całkowitej powierzchni uprawy roślin oleistych jego udział wynosi ponad 80%, natomiast w Polsce przekracza 95%. W produkcji jednoznacznie dominuje ozima forma rzepaku, która daje zdecydowanie większe i bardziej regularne w latach plony niż odmiana jara3. W ostatnim okresie areał uprawy rzepaku podlegał dużym wahaniom, co było uwarunkowane czynnikami klimatycznymi oraz zróżnicowaną opłacalnośc...