Dokument Komisji Europejskiej z 10 stycznia 2007 r. „Mapa Drogowa Energii Odnawialnej. Odnawialne energie XXI wieku: budowanie bardziej zrównoważonej przyszłości” zakłada, że podstawowym celem w tym zakresie jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

 W Polsce celem strategicznym polityki państwa jest zwiększanie wykorzystania zasobów energii odnawialnej tak, aby jej udział w zużyciu energii pierwotnej osiągnął w 2010 r. 7,5%, a w 2020 r. 14%1, 2.
Wydaje się zatem, iż należy szukać wszelkich możliwych rozwiązań zapewniających możliwość zastosowania paliw ekologicznych, w tym również rzepaku.

Zasoby energetyczne rzepaku
Niezwykle ważnym zagadnieniem w analizie możliwości zastosowania paliwa ekologicznego jest wielkość, jego zasobów. Rzepak to podstawowa roślina oleista uprawiana w Europie Zachodniej i Środkowej. W Europie w całkowitej powierzchni uprawy roślin oleistych jego udział wynosi ponad 80%, natomiast w Polsce przekracza 95%. W produkcji jednoznacznie dominuje ozima forma rzepaku, która daje zdecydowanie większe i bardziej regularne w latach plony niż odmiana jara3. W ostatnim okresie areał uprawy rzepaku podlegał dużym wahaniom, co było uwarunkowane czynnikami klimatycznymi oraz zróżnicowaną opłacalnośc...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?