Sprawująca obecnie przewodnictwo w Unii Europejskiej Hiszpania elektryzuje opinię publiczną elektrycznymi samochodami. Temat ten ma być poruszony podczas najbliższego zebrania nieformalnej Rady ds. Konkurencyjności UE (8-9lutego 2010r.), a także ujęty w negocjowanym obecnie projekcie konkluzji tej formacji Unii Europejskiej.

W tym kontekście nasuwają się dwa zasadnicze pytania. Czy to krok w dobrym kierunku oraz czy Polska może skorzystać na wprowadzaniu samochodów elektrycznych?
Odpowiedź na pierwsze pytanie generalnie jest pozytywna, ale z wyraźnym wskazaniem na konieczność poszerzenia dyskusji o inne auta ekologiczne, wykorzystujące alternatywne paliwa lub technologie napędu. Mam tu na myśli samochody hybrydowe, pojazdy wykorzystujące wodorowe ogniwa paliwowe, sprężone powietrze czy całą gamę biopaliw. Żadnych wątpliwości nie budzi konieczność wprowadzenia w transporcie samochodowym nowych napędów i paliw, czego powodem jest wyczerpywanie się zasobów paliw ropopochodnych i ograniczenia dotyczące ich dostępności.
 
Bilans zysku
Samochody elektryczne w porównaniu z klasycznymi, napędzanymi silnikami spalinowymi, mają pewne walory. Szczególnie dotyczy to możliwości uzyskania wyższej sprawności energetycznej i niższej emisji gazów cieplarnianych. Należy jednak mieć na uwadze, że korzystny efekt w tym zakresie w znacznym stopniu zależy od sposobu wytwarza...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?