Samodzielność energetyczna w Polsce: czy to możliwe?
Podstawą zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa jest rozwój odnawialnych źródeł energii. Niestety, w Polsce zastosowanie instalacji wykorzystujących OZE w większości przypadków nie przynosi zadowalającego zysku ekonomicznego w zestawieniu z nakładem inwestycyjnym, mimo korzystnych warunków środowiskowych. Co trzeba poprawić?
Podstawowym problemem polskiej gospodarki jest niewystarczalność energetyczna. Należy podkreślić, że nie tylko konflikty polityczne, ale też brak wdrażania w życie codzienne innowacyjnych rozwiązań wpływają na obniżenie bezpieczeństwa naszego kraju. Ponadto polski rząd mimo pogarszającego się stanu środowiska (emisje tlenków węgla, azotu i siarki) nadal promuje energetykę węglową, co dodatkowo skutecznie utrudnia rozwój odnawialnych źródeł energii.
Jednak coraz większa świadomość społeczna oraz członkostwo Polski w Unii Europejskiej sprawiają, że konieczny staje się rozwój nowoczesnych technologii, pozwalających na produkcję zielonej energii. Należy zauważyć, że doświadczenia innych państw pokazały, iż możliwość produkowania energii z odnawialnych źródeł wymaga rządowego wsparcia. W Polsce, niestety, nadal, mimo upływu lat, regulacje prawne nie pozwalają na zadowalającą produkcję zielonej energii w takim stopniu, aby uzyskać znacznie większe usamodzielnienie energetyczne.
Jak osiągnąć samowystarczalność energetyczną w Polsce?
Uzyskanie samowystarczalności energetycz...