Inwestycje publiczne służące poprawie jakości krajobrazu są złożonym, wieloetapowym procesem. Dlatego nie powinny być one traktowane przez samorządy lokalne na równi z działaniami w zakresie szeroko pojętego podnoszenia standardu infrastruktury. Dla sprawnego przebiegu całego procesu inwestycyjnego konieczna jest sprawna współpraca urzędu, projektanta i wykonawcy robót.
 
Krajobraz miejski staje się nie tylko wizytówką miasta, lecz także dobrem, mierzalnym na różnych płaszczyznach: ekologicznej, społecznej, ekonomicznej i estetycznej. Jakość życia w mieście w dużym stopniu zależy od ilości, lokalizacji oraz jakości dostępnych terenów zieleni publicznej. Korzystanie z nich nie jest obecnie postrzegane w kategoriach luksusu. Aspekty kompozycyjne założeń zielonych mają drugorzędne znaczenie. Uznanie zdobywają zarówno ogrody o stylistyce klasycznej, jak i współczesnej.
Architektura krajobrazu operuje na różnych płaszczyznach i w wielu skalach: od detalu, poprzez ogród, park, aż po skalę urbanistyczną i planowanie regionalne. Od zagadnień szczegółowych, do złożonych problemów planowania przestrzennego. Tak szeroki zakres działań wymaga zaangażowania specjalistów odmiennych dziedzin nauki: przyrodnika, konstruktora, historyka, planisty, archeologa i drogowca. W złożonym procesie inwestycyjnym, obok współpracy...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?