Samorządy wobec wyzwań energetycznych
W świetle wysokich cen energii elektrycznej, które pogłębiają złą sytuację lokalnych budżetów, samorządy biją na alarm.
Gminy, powiaty i województwa stają przed koniecznością zagwarantowania realizacji podstawowych usług publicznych z jednoczesnym finansowym przetrwaniem. Unia Metropolii Polskich wraz z innymi organizacjami reprezentującymi stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wystosowały apel o pilne wsparcie dla jednostek samorządowych. Co leży na szali? Jakość usług w naszym codziennym życiu – od oświetlonych ulic po ciepłe klasy w szkołach.
W potrzasku finansowym
Każdy mieszkaniec ma swoje oczekiwania wobec lokalnych władz: czyste ulice, sprawną komunikację miejską, bezpieczne szkoły czy otwarte ośrodki kultury. Usługi te są w dużej mierze zależne od energii elektrycznej, a ta – jak pokazują ostatnie lata – staje się coraz droższym zasobem. Problem szczególnie nasilił się w kontekście globalnych wahań cen energii, zaostrzonych przez konflikty geopolityczne oraz transformację energetyczną.
Samorządy, które od lat borykają się z ograniczonymi budżetami, teraz muszą stawić czoła podwójnemu wyzwaniu. Z jednej strony rosną wydatki związane z energią, z drugiej – wpływy z podatków lokalnych i subwencji nie nadążają za inflacją i potrzebami mieszkańców. De...