Samorządy z nagrodami
Czym wyróżnia się Gmina Recyklingu? Jakie działania podejmuje, by zwiększyć poziom recyklingu na swoim obszarze? Które samorządy odnotowały w 2017 r. najlepsze wyniki w zakresie selektywnego zbierania odpadów?
Do tegorocznej edycji Konkursu Puchar Recyklingu zgłosiło się ponad 70 jednostek samorządu terytorialnego. Wszystkie zostały dokładnie przeanalizowane pod kątem obowiązującego systemu gospodarki odpadami, osiągniętego poziomu recyklingu, masy odpadów poddanych składowaniu, a także masy odpadów selektywnie zbieranych z podziałem na makulaturę, szkło, tworzywa sztuczne oraz bioodpady. Komisja oceniająca zgłoszenia zwracała również uwagę na system zbierania odpadów problemowych, funkcjonowanie PSZOK-ów, a także realizowane działania edukacyjne. Jak można się domyślić, wybór laureatów nie był łatwy.
Puchary dwa
Tradycją jest przyznawanie w ramach kategorii ?Gmina Recyklingu? dwóch nagród głównych w postaci Pucharów Recyklingu ? jednego od Związku Gmin Wiejskich RP, a drugiego od Miast Polskich. Laureatem zaproponowanym przez tę pierwszą instytucję jest zlokalizowana w woj. lubelskim wiejska gmina Końskowola. Jej mieszkańcy ?u źródła? segregują odpady z podziałem na pięć frakcji i robią to z wysoką skutecznością, bowiem odnotowany tam w 2017 r. poziom recyklingu wyniósł ponad 60%. Każdy z nich co roku przekazuje do recyklingu średnio blisko 7 kg tworzyw sztucznych, 16 kg szkła oraz ponad 25 kg opakowań wie...