Kolejna edycja Ponadregionalnej Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji już za nami. Tym razem uczestników spotkania zaproszono na Litwę, gdzie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem jednego z tamtejszych zakładów wodociągowych.

Trwająca trzy dni konferencja (2-4 lipca br.) odbyła się na terenie PWiK w Ełku oraz w litewskiej Kłajpedzie. W gronie uczestników znaleźli się reprezentanci przedsiębiorstw wodociągowych z Polski i delegacja kilku zaprzyjaźnionych litewskich firm wod-kan. Patronat organizacyjny nad ósmą edycją konferencji objęło Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe z siedzibą w Olsztynie oraz Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie?. Partnerami spotkania były firmy: AVK, Uponor, P&T, Wilo, Agru Frank, Złote Runo oraz Fusion. 

O OZE słów kilka

Konferencja tradycyjnie dotyczyła praktycznych aspektów zarządzania gospodarką wodno-ściekową, a tym razem w szczególności gospodarki osadowej w kontekście odnawialnych źródeł energii. Drugiego dnia odbyła się sesja wykładowa, podczas której bardzo ciekawy i innowacyjny projekt przedstawił prof. Janusz Piechocki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Omówił on możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii do zasilania zespołów pompowych wody pitnej w układach hybrydowych. Z prezentacji wynikało, iż hybrydowe układy zasilające zespoły pompowe wody pitnej mogą obejmować nawet kilka źródeł energii odnawialnej, wzajemnie się uzupełniających. ? Mogą to być siłownie wiatrowe, ogniwa fotowoltaiczne czy małe elektrownie wodne ? wymieniał profesor. Hybrydowe układy zasilające, wykorzystujące odnawialne i rozproszone źródła energii pierwotnej, które są zlokalizowane blisko odbiorców tej energii, pozwalają uniknąć znacznej części kosztów przesyłania i dystrybucji energii. ? Ponadto układy tego typy, oprócz korzyści ekonomicznych, mają niebagatelne znaczenie dla ochrony środowiska, gdyż korzystają ze źródeł nieemitujących zanieczyszczeń ? podkreślił profesor.

Interesujący temat poruszył także Andrzej Brudniak, który na przykładzie instalacji c.w.u. w PWiK w Olsztynie omówił problematykę konwersji energii promieniowania słonecznego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Prelegent wskazał na aspekty ekonomiczne i ekologiczne wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Przeliczył, ile gazu ziemnego zaoszczędzono dzięki instalacji kolektorów oraz do jakiego stopnia udało się obniżyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Ostrzegł także przed błędami planistycznymi i konstrukcyjnymi w przypadku takich instalacji.

Słuchacze dowiedzieli się także, z jakich źródeł finansowania współpracy jednostek naukowych z podmiotami gospodarczymi mogą korzystać i co czeka nas w tej dziedzinie w kolejnych latach. Wygłaszający prelekcję prof. Jerzy Jaroszewski (UWM w Olsztynie) podkreślił, iż w perspektywie 2014-2020 nadal będziemy mogli pozyskać pieniądze z Funduszy Europejskich, a obecnie zakontraktowana kwota dla Polski to 82 mld euro.

Jak to działa?

Wodociągowcy bardzo chętnie odwiedzają zagraniczne obiekty infrastruktury wod-kan, porównują i analizują rozwiązania organizacyjne oraz technologiczne. Nie inaczej było tym razem. Duże zainteresowanie wzbudziła możliwość pojechania do siedziby wodociągów w Kłajpedzie. Z prezentacji wygłoszonej przez wiceprezesa tego przedsiębiorstwa można było dowiedzieć się m.in., że firmę założono w 1902 r., a obecnie obsługuje ona ok. 89 tys. klientów, zatrudniając ok. 400 pracowników, wykonujących swoje obowiązki w 64 stacjach uzdatniania wody oraz w 17 oczyszczalniach ścieków. Uczestników konferencji najbardziej zaciekawiła jednak kwestia strat wody i cen za wodę oraz ścieki w Kłajpedzie. Wynoszą one 2,5 lita za m3 wody i 4,6 lita za m3 wody oraz ścieków, co jest porównywalne do polskich stawek. Goście mieli również okazję przyjrzeć się pracy centrum monitoringu, w którym obserwowane są parametry sieci. Docierają tam także informacje o wszelkich nieprawidłowościach w działaniu urządzeń.

Chwila wytchnienia

Część wykładowa konferencji została zrównoważona dodatkowymi atrakcjami, zapewniającymi uczestnikom potrzebną chwilę wytchnienia. Drugiego dnia konferencji zorganizowano uroczysty bankiet, który urozmaicił występ zespołu DeMarco oraz konkursy z nagrodami ufundowanymi przez sponsorów konferencji. Niewątpliwą atrakcją było także zwiedzanie Kłajpedy, będącej głównym portem Litwy, oraz urokliwego nadbałtyckiego kurortu ? Pałangi.

Spotkanie stanowiło doskonałą okazję do przybliżenia kultury i historii naszych litewskich sąsiadów, a także do rozmów, wymiany doświadczeń i poznania ich osiągnięć w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konferencji, zastanawiając się, jaki kierunek tym razem obiorą organizatorzy.

Martyna Matuszczak