Bardzo zróżnicowanej działalności produkcyjnej zakładów branży spożywczej towarzyszy wytwarzanie wielu substancji niekorzystnie oddziałujących na otoczenie. Względy higieniczne oraz wymagana wysoka jakość produktów końcowych są główną przyczyną dużego zużycia wody i stosunkowo ograniczonych możliwości jej recyrkulacji w porównaniu z innymi gałęziami przemysłu.

Z tego powodu zaopatrzenie w wodę oraz gospodarka ściekowo-osadowa w przemyśle spożywczym są często uważane za najistotniejsze czynniki związane z ochroną środowiska.
Przemysł spożywczy w Polsce zużywa znaczące ilości wody, produkując w konsekwencji równie dużą ilość ścieków o bardzo zmiennym składzie. Według danych zamieszczonych w najnowszym wydaniu rocznika statystycznego GUS w Polsce w 2005 r. w dziale „produkcja artykułów spożywczych i napojów” w ciągu roku zużyto w sumie ponad 106 mln m3 wody, a łączna ilość wytworzonych ścieków wyniosła blisko 87 mln m3. Najwięcej ścieków powstało podczas produkcji artykułów mleczarskich (26,2 mln m3), a następnie podczas1: przetwórstwa owoców i warzyw (16,5 mln m3), produkcji mięsa i jego przetworów (14,7 mln m3), produkcji napojów (14,7 mln m3), cukru (3,4 mln m3), olejów i tłuszczów (2,3 mln m3) oraz w procesach przetwarzania i konserwowania ryb – 0,6 mln m3.
Wobec różnorodności i złożoności procesów jednostkowych, które pod...