W ostatnich latach, kiedy zaczęto zwracać szczególną uwagę na stan środowiska naturalnego, zwłaszcza w zakresie jakości wód powierzchniowych i podskórnych, problem ścieków opadowych i roztopowych stał się potrzebą chwili. 

Obowiązujące przepisy dotyczące ścieków opadowych nie uwzględniają zanieczyszczeń zlewni, z których te ścieki są odprowadzane. Milcząco zakłada się, że ścieki opadowe i roztopowe zawierają tylko zanieczyszczenia, które występują na ulicach miast. Dlatego istniejące przepisy limitują przede wszystkim zanieczyszczenia węglowodorami ropopochodnymi i zawiesiny ogólnej z terenów utwardzonych (§19 ust1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z 24.07.2006 r w sprawie warunków, jakie należy spełniać przy wprowadzeniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego – Dz.U. nr 137, poz. 984). Natomiast ścieki opadowe i roztopowe z terenów nieutwardzonych nie muszą już być podczyszczane.
Prowadzone badania wód opadowych odprowadzanych z terenów miejskich wykazują wzrastającą ilość zanieczyszczeń takich jak osady, substancje ropopochodne i rozpuszczone – w tym związki azotu i fosforu – a także metale ciężkie Zwiększa się więc ilość zanieczyszczeń obszarowych, określanych jako rozprosz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?