Sędziwe drzewa. Cz. 1
Zainteresowanie sędziwymi drzewami w Polsce rośnie, czego wyrazem są coraz liczniejsze inicjatywy obywatelskie na rzecz ich ochrony, częste wzmianki medialne oraz pojawienie się cennych i ciekawych publikacji.
W Polsce dopiero przygotowywana jest jednolita baza danych drzew pomnikowych. Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody (www.crfop.gdos.gov.pl) ma obejmować ok. 32 tys. pomników przyrody, w tym drzewa pomnikowe. Istnieje również wiele portali i blogów prowadzonych przez pasjonatów drzew, którzy gromadzą informacje o sędziwych egzemplarzach. W ostatnim czasie ukazało się kilka publikacji na ich temat, w tym najnowsze ?Drzewa Polski? (wyd. PWN). Z obserwacji autorów wynika, że pomnikowych drzew jest znacznie więcej niż formalnie stwierdzono i zasługują one na indywidualną ochronę. W Wielkiej Brytanii, gdzie monitoring sędziwych drzew jest prowadzony od lat, a baza Ancient Tree Hunt zawiera ponad 120 tys. pozycji, obserwuje się znaczny ich ubytek. Zapewne i w naszym kraju można odnotować ich utratę.
Wiekowe drzewa odgrywają kluczową rolę w krajobrazie kulturowym Europy ze względu na ich rzadkie występowanie oraz pełnienie funkcji siedliska dla wielu organizmów (rys. 1). W ciągu swojego życia są unikalnym środowiskiem egzystowania tysięcy gatunków, w tym chronionych. Tym samym stanowią punkty węzłowe ekosystemu. Ich utrata zawsze oznacza straty dla biocenozy, w której występują.
Drzewa wiekowe są nielicznymi ocalał...