O kryzysie w branży i wielu problemach spółek wod-kan mówił Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady IGWP podczas 20. Jubileuszowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Woda, Ścieki, Człowiek, Środowisko”, która odbyła się 29–31 marca br. w Licheniu Starym.

Branża wodociągowo-kanalizacyjna zmaga się obecnie z wieloma bardzo poważnymi kryzysami, których główną przyczyną jest m.in. brak możliwości pokrycia kosztów prowadzonej działalności wod-kan z przychodów z opłat za dostawę wody i odprowadzania ścieków. Kolejny problem to trudności z interpretacją celów zaopatrywania w wodę i wysokości stawek opłat za usługi wodne.

– Branża zmaga się też z trudnościami dotyczącymi pozwoleń wodnoprawnych na wyloty ścieków z kanalizacji ogólnospławnej, czyli na tzw. przelewy burzowe, a dotyczy to 106 systemów kanalizacji ogólnospławnej w Polsce – mówi dr inż. Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.

Wdrażanie unijnych dyrektyw

Następna sfera zagrożeń, na które zwraca uwagę przewodniczący IGWP, to problemy z wdrożeniem dyrektywy dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Bardzo nieodległa jest też perspektywa nowelizacji dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

– Do poważnych kwestii ...