Sektor prywatny nie może rozwiązać większości problemów wodociągowych i sanitacyjnych w Indiach - stwierdza Sunita Narian z Centrum ds. Nauki i Środowiska w New Delhi, Indie. Muszą być wykorzystywane trwałe i dostępne rozwiązania problemów związanych z zaopatrzeniem w wodę i sanitacją, inne od tradycyjnych rozwiązań stosowanych na Zachodzie.

Włączanie sektora prywatnego w miejskie systemy wodociągowe w Indiach, przy istniejącej polityce ekonomicznej w zakresie wodociągów i kanalizacji, powinno być drastycznie ograniczone. Możliwości prowadzenia lukratywnych interesów w sektorze wodociągowym przyciągają uwagę indyjskich przedsiębiorstw. Konfederacja Przemysłu Indyjskiego i inne stowarzyszenia konkurują o zapewnienie sobie znaczącego udziału w tym rosnącym rynku, kreowanym przez olbrzymie inwestycje potrzebne dla zapewnienia wody pitnej i sanitacji.

Współpraca w gospodarowaniu wodą

Gminy, przemysł i rząd muszą współpracować, żeby lepiej gospodarować wodą i związanymi z tym usługami. Włączenie sektora prywatnego nie rozwiąże światowego kryzysu wodnego. Rzecznicy sektora prywatnego twierdzą, że jeżeli woda będzie prawidłowo wyceniona, czyli obejmie wszystkie koszty, to przyciągnie inwestorów prywatnych, co zapewni rozwiązanie kryzysu wodnego z jakim borykają się ogromne obszary rozwijającej się części świata. Argumentacja ta zawie...