Selektywne zbieranie: po nowemu?
Opublikowane w styczniu br. przez Ministerstwo Środowiska założenia do projektu rozporządzenia odnoszącego się do selektywnego zbierania odpadów wywołały spore zainteresowanie i kontrowersje, także wśród firm zrzeszonych w Polskiej Izbie Gospodarki Odpadami.
Ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, która została opublikowana 17 stycznia br., w art. 4a przyznała ministrowi środowiska kompetencje m.in. do fakultatywnego określenia w drodze rozporządzenia szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów oraz kiedy wymóg selektywnego zbierania uznaje się za spełniony.
Uzasadnieniem dla takiego rozporządzenia ma być potrzeba ujednolicenia na terenie kraju wymagań w zakresie zbierania odpadów oraz zapewnienie uzyskania wymaganych poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami odpadów komunalnych oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych przekazywanych do składowania. Rozporządzenie to z pewnością będzie miało istotny wpływ na kształt i koszty gminnych systemów gospodarki odpadami, a w szczególności na warunki przetargów na odbieranie albo przetargów na odbieranie i zagospodarowanie odpadów.
Spóźnieni o cztery lata
W minionych latach wdrożone zostały ? często w sąsiadujących ze sobą gminach ? bardzo różnorodne rozwiązania, systemy zarówno dwupojemnikowe, jak i wielopojemnikowe. Trudno więc od...