Separatory – charakterystyka, dobór, warunki stosowania
Emisje zanieczyszczeń w ściekach opadowych i przemysłowych
Standard emisji zanieczyszczeń, zawartych w ściekach opadowych odprowadzanych z dróg krajowych, wojewódzkich oraz powiatowych klasy G, parkingów o powierzchni powyżej 0,1 ha oraz obiektów dystrybucji paliw, określa § 19 Rozporządzenia Ministra Środowiska z 8 lipca 2004 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU nr 168, poz. 1673). Zawartość zawiesiny ogólnej w ściekach oczyszczonych nie może być większa niż 100 mg/l, a substancji ropopochodnych –niż 15 mg/l.
Podane wartości odnoszą się do takiej ilości ścieków opadowych oczyszczanych, jaka powstaje z opadu o natężeniu co najmniej 15 l/s z 1 ha powierzchni szczelnej wymienionych dróg i parkingów oraz do ścieków opadowych o natężeniu odpływu spowodowanego opadem o częstości występowania raz w roku (C = 1) i czasie trwania 15 minut, odprowadzanych z obiektów magazynowania i dystrybucji paliw.
Odpływ wód opadowych w ilościach przekraczających powyższe wartości może być wprowadzany do odbiornika bez oczyszczania, a urządzenie oczyszczające powinno być zabezpieczone przed dopływem o natężeniu większym niż jego przepustowość nominalna.
Jakość ścieków przemysłowych (np. z myjni samochodowych) wprowa...