W 2003 r. Departament Dróg Ministerstwa Infrastruktury podjął decyzję w sprawie zlecenia Zakładowi Drogownictwa Miejskiego Instytutu Rozwoju Miast opracowania „Określenie współczynników zwiększających nakłady na utrzymanie i remonty dróg w miastach spowodowane lokalizacją sieci podziemnych i urządzeń obcych w pasie drogowym”.

Problem został ukierunkowany na teoretyczne określenie, o ile lub ile razy zwiększyć nakłady na drogi w miastach (wskaźnikowo), aby zrekompensować skutki obecności sieci podziemnych.
W odpowiedzi na to pytanie zaproponowano prosty wzór określający współczynnik zwiększający, możliwy do zastosowania w każdym mieście. W oparciu o badania, oceny i analizę dostępnych materiałów źródłowych z miast, których zarządcy dróg wyrazili zgodę na współpracę przy realizowaniu zadania, oraz w wyniku dyskusji z zainteresowanymi przyjęto hipotezę, że poszukiwany wskaźnik jest funkcją czterech podstawowych czynników: stanu nawierzchni jezdni i chodników oraz urządzeń obcych (A1), typu konstrukcji jezdni, na których prowadzone są roboty związane z infrastrukturą (A2), awaryjności infrastruktury (A3) oraz wielkości i zakresu robót remontowych na sieciach podziemnych (A4).

Propozycja obliczeń
Dla uproszczenia rachunków obliczanie tego współczynnika odbywa się na podstawie wzoru...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?