W pierwszej części artykułu (PK 5/2005) omówiony został jeden z dwóch referatów wygłoszonych w ramach panelu „Systemy elektroenergetyczne 2020”. Nadszedł czas na przedstawienie perspektyw rozwoju elektroenergetyki wg koncepcji M. Chamia.

W skali globalnej mamy do czynienia z dwoma modelami elektroenergetyki, ukształtowanymi historycznie w krajach rozwiniętych (OECD) i rozwijających się. Różnią się one czynnikami motorycznymi rozwoju oraz tempem i zakresem przemian w zakresie struktury mocy wytwórczej i otoczenia rynkowego sektora energetyki. Można jednak naszkicować dwa scenariusze, zgodnie z którymi oczekuje się ewolucji obecnych systemów zaopatrzenia w energię elektryczną. Są to scenariusze „dystrybucyjny” oraz „mieszany”.

Scenariusz „dystrybucyjny”
W scenariuszu tym dominuje generacja scentralizowana. W konsekwencji nie występują większe zmiany ani w morfologii, ani w zadaniach systemów elektroenergetycznych. Jednakże mogą wystąpić odmienności w obszarze jakości, cech i właściwości eksploatacyjnych. Być może w przyszłości systemy elektroenergetyczne cechować będzie dążenie do uzyskania nowych jakości. Będą one, po pierwsze, czyste i zrównoważone, z niewielkim oddziaływaniem na środowisko. W elektrotechnice wykorzystanie materiałów nieoddziałujących szkodliwie na środowisko jest warunkiem podstawowym i musi być wsparte strategią utylizacji po okresie technicznej żywotności. W obszarze gen...