Urządzenia, w których tak jak w kratach wykorzystuje się również proces cedzenia, stanowią sita i mikrosita. Są one coraz częściej wykorzystywane w polskich oczyszczalniach ścieków. Dawniej w Polsce stosowano je głównie w liniach produkcyjnych zakładów przemysłowych, np. cukrowniach. Następnie zaczęto stosować je w oczyszczalniach, głównie w zakładach przemysłowych do podczyszczania ścieków przemysłu: mięsnego, owocowo-warzywnego i ziemniaczanego czy do podczyszczania gnojowicy.

Obecnie znajdują one zastosowanie nie tylko do podczyszczania ścieków przemysłowych, ale też do ścieków bytowo-gospodarczych i to zarówno nieoczyszczonych (dopływających do oczyszczalni), jak i oczyszczonych biologiczne – po osadnikach wtórnych. Dlatego też z uwagi na różnorodność zastosowań tych urządzeń występuje bardzo duża rozmaitość rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych. W latach 80. XX w. projektowano różnego rodzaju nowatorskie rozwiązania sit łukowych i bębnowych dla różnych rodzajów ścieków pochodzących z zakładów przemysłu spożywczego oraz tuczarni trzody chlewnej. Aktualnie uwarunkowania diametralnie się zmieniły, co daje dużo większe możliwości zarówno projektantom, jak i inwestorom. Nowoczesne rozwiązania nadal są kosztowne, stąd praktyczne ich wdrażanie jest powolne.

Wybór urządzeń
Kierując się wyborem konkretnego urządzenia tak jak to podano przy opisywaniu krat1, należy uwzględnić przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej f...